Dobrý den.Chtěla jsem se zeptat zda mohu uplatnit odečet uroku z hypotéky.Jsem na mateřské dovolené a žiji s dětmi sama jsem vdova.Děkuji
Odepisování úroků z hypotéky od základu daně
Hypotéka či úvěr ze stavebního spoření se liší od jiných úvěrů mimo jiné tím, že jejich úroky lze odečítat ze základu daně. Samotnou daň si tedy můžete snížit až o 45 000 korun. Současná vláda chystá určité změny v rámci daňové reformy, ty mají začít platit nejpozději od roku 2015.
Základ daně lze snížit pouze o zaplacené úroky, i tak se ale může jednat o výrazné ušetření. Kdo splácí hypotéku, může si odečíst až 300 000 korun ročně, což je maximálně 25 000 korun jako jedna měsíční splátka a daňový základ, jak již bylo řečeno, si tak sníží o 45 000 korun za rok. K tomu je ale třeba splňovat následující podmínky.
- Být přímým účastníkem úvěru, tedy být uveden na hypoteční smlouvě. Nestačí, pokud hypoteční úvěr pouze splácíte a přitom je veden na jinou osobu.
- Nemovitost, na kterou je vedena hypotéka, by měla řešit vaše bytové potřeby. Do toho samozřejmě spadá i rekonstrukce nebo nákup bytu v družstevním vlastnictví, nikoli však nemovitost určená k rekreaci.
- Mít k dispozici potvrzení o zaplacených úrocích od své banky. Toto potvrzení banky většinou posílají automaticky na začátku kalendářního roku, pokud se tomu ale tak nestane, o zaslání potvrzení můžete banku zažádat.
Odpis úroků z hypotéky od základu daně mohou využít jak osoby, které si vedou vlastní daňovou evidenci nebo účetnictví, tak i zaměstnanci. Zaměstnanci ale musí o tento odpis požádat svou mzdovou účetní (spolu s potvrzením o zaplacených úrocích) do obvykle do 15. února. Osoby, které podávají vlastní daňové přiznání, mají čas až do konce března, kdy zmíněné potvrzení přiloží k daňovému přiznání. Důležitou poznámkou je, že odpis úroků se vztahuje i na refinancování hypotéky.
Zmíněné změny v rámci plánované daňové reformy budou naštěstí představovat pouze omezení odpočtů, nikoli jejich zrušení. Majitelé hypotéky si z dosavadních 300 000 korun budou moci odečíst pouze 80 000 korun ročně, což sníží daň maximálně o 15 200 korun (z původních 45 000). Samotná daňová reforma je ale stále v jednání, v platnost by měla přijít od roku 2014, nejpozději 2015.