Změny u dohod v roce 2024
Jaké změny nastanou u DPP a DPČ v roce 2024? Klíčovou novinkou je dovolená pro dohodáře.
Novela zákoníku práceč. 281/2023 Sb., mění pravidla u dohod, a to jak z pohledu zaměstnance, tak z pohledu zaměstnavatele. Podle novely se musí všechny dohody o provedení práce nově registrovat na České správě sociálního zabezpečení. Od října 2023 vyžaduje novela zákoníku práce, aby byly všechny dohody o provedení práce a dohody o pracovní činnosti uzavřeny písemně.
Zaměstnancům pracujícím na DPP a DPČ nově vzniká nárok na dovolenou, a to za stejných podmínek jako zaměstnancům v pracovním poměru. Pokud si ji dohodář nevybere, bude mu ji muset zaměstnavatel proplatit. Základní výměra dovolené u dohod je stejná jako u zaměstnanců v pracovním poměru, tj. 4 týdny (§ 212 odst. 1 ZP) při odpracování celého kalendářního roku. Pro vznik nároku na dovolenou musí být splněny dvě podmínky (obě současně), a to:
- zaměstnanec na dohodu odpracoval alespoň 80 hodin,
- dohoda trvala nepřetržitě v daném kalendářním roce alespoň 4 týdny.
Další významnou změnou je povinnost zaměstnavatelů rozvrhnout práci pro zaměstnance na DPP a DPČ nejméně 3 dny předem.
Rozdíly mezi DPP a DPČ
Stále platí pravidlo, že na dohodu o provedení práce lze odpracovat u jednoho zaměstnavatele maximálně 300 hodin za rok. Na dohodu o provedení činnosti lze pracovat nejvýše 20 hodin týdně.
Aktuálně do příjmu 10 000 Kč nevzniká povinnost odvádět zálohy na zdravotní ani sociální pojištění, změna nastane od 1. července 2024, kdy příjem u jednoho zaměstnavatele nesmí překročit hranici 25 % průměrné mzdy (10 500 Kč v roce 2024). Při překročení tohoto limitu musí jak zaměstnavatel, tak zaměstnanec odvést odvody na sociální a zdravotní pojištění (uvedeno níže). Pokud zaměstnanec pracuje souběžně na dohodu u více zaměstnavatelů, celková výše jeho příjmů nesmí překročit 40 % průměrné mzdy (17 500 Kč v roce 2024), jinak je nutné odvést sociální a zdravotní pojištění. Zaměstnanec je povinen informovat zaměstnavatele o tom, že vykonávápráci na DPP ve stejném měsíci i u jiného zaměstnavatele.
- Sociální pojištění – zaměstnavatel uhradí 24,8 % ze mzdy a zaměstnanec dalších 6,5 % a nově ještě 0,6 % za nemocenské pojištění.
- Zdravotní pojištění – zaměstnavatel uhradí 9 % ze mzdy a zaměstnanec dalších 4,5 %.
Dohod o pracovní činnosti se toto nové opatření netýká. U DPČ i po novelizaci platí, že se neodvádí zdravotní a sociální pojištění při odměně do 3 999 Kč, jen srážková daň ve výši 15 %.
V současné době ještě vláda připravuje další novelu zákona, která by účinnost červencové změny mohla odsunout až na 1. ledna 2025.