Jak se ucházet o práci jako účetní

Pokud jste se vydali, nebo se teprve chystáte vydat, profesní dráhou jako účetní, je důležité se nejprve ujistit o tom, že máte pro daný obor potřebnou kvalifikaci a dovednosti. V tomto článku vám proto prozradíme, co od vás budoucí zaměstnavatel může očekávat a jak se připravit na pohovor.

Rozmyslete se, jakým směrem se vydat

Mít přehled o tom, jakou práci lze jako účetní získat, může značně zvýšit vaše šance na nalezení dobře placené pozice s vyhlídkou na úspěšnou kariéru. Ne všichni účetní totiž dělají totéž. Náplň práce se často liší podle toho, do jaké firmy nastoupíte. 

Pokud se například rádi zabýváte problémy, může pro vás být forenzní účetnictví to pravé. Věnujete-li raději pozornost detailům, možná budete chtít provádět audity. Také se rozmyslete, zda byste raději chtěli pracovat ve veřejné správě, soukromém sektoru nebo dokonce v neziskové společnosti. Ve většině firem se však rozlišují alespoň základní pozice, mezi něž patří:

  • Běžný účetní: jedná se o juniorskou pozici, na které zpravidla vypomáháte dalším účetním, můžete mít na starost základní účetnictví apod. Na této pozici většina účetních začíná svoji kariéru.
  • Mzdový účetní: jeho úkolem je především správa a evidence mzdových listů, systém odměn a jeho uvedení do praxe. Často má také na starost evidenci pracovních smluv a dohod.
  • Hlavní účetní: zodpovídá za práci dalších účetních, má na starosti celkovou účetní uzávěrku, kontrolu účetních operací a jejich správnost v daňové evidenci i v účetnictví.
  • Daňový specialista: znalost účetnictví se úzce pojí s problematikou daní. Pokud se zaměříte na tuto oblast, budete se věnovat nejrůznějším daním.

První předpoklad je vzdělání

Abyste mohli pracovat jako účetní, potřebujete mít v první řadě výborné znalosti v oblasti matematiky, informatiky, ekonomie, statistiky a podnikání. První možností, jak je získat, je vybrat si již na střední škole ekonomický obor se zaměřením na obchod nebo vystudovat ekonomický či finanční obor na vysoké škole.

Pokud ovšem studujete nebo jste vystudovali jiný obor, můžete absolvovat rekvalifikační kurz pro profesi účetní. Minimální požadované vzdělání pro nástup do většiny firem je zpravidla středoškolské s maturitou. Pokud však chcete být úspěšní, měli byste ve svém oborui nadále vzdělávat. 

Ve většině zaměstnání to je dokonce nezbytností, jelikož vaše znalosti je nutné neustále aktualizovat. Opravdu dobří účetní tedy neukončí vzdělání po škole nebo rekvalifikačním kurzu. Zaměstnavatelé upřednostňují především uchazeče, kteří si postupně doplňují své vzdělání o nejrůznější kurzy a mají přehled o aktuálním dění. Pokud se navíc zaměříte na specifickou oblast účetnictví, bude to pro vás plusovým bodem.

Samotné absolvování studia nebo rekvalifikačního kurzu bohužel k nástupu do zaměstnání na pozici účetní někdy nestačí, jelikož spousta zaměstnavatelů požaduje navíc ještě alespoň2 až 5 let praxe. Není to však pravidlem. I bez praxe můžete být vhodným kandidátem, budete-li dobře připraveni. Pokud ale teprve studujete, bude pro vás velkým plusem, pokud si již při studiu seženete stáž nebo jakoukoli praxi v oboru.

Jaké dovednosti se od vás očekávají?

Protože jako účetní pracujete převážně s čísly, musíte mít především vynikající matematické dovednosti a být mimořádně pečliví, neboť budete neustále procházet množství finančních dat. 

Musíte mít neustále ve svých povinnostech pořádek, uvažovat systematicky, přistupovat k datům analyticky, umět rozpoznat a řešit případné problémy a mít smysl pro detail, jelikož i jednadrobná chyba může mít velký dopad na celou společnost. Mezi klíčové dovednosti, které po vás zaměstnavatel bude vyžadovat, patří tedy především:

  • Výborná počítačová gramotnost
  • Systematičnost
  • Učenlivost a chuť se neustále vzdělávat
  • Analytické uvažování
  • Výborné komunikační dovednosti
  • Schopnost řešit problémy a metodický přístup k problémům
  • Orientace na detaily
  • Schopnost předvídat
  • Manažerské a organizační schopnosti

Pokud některé z výše uvedených dovedností nepatří mezi vaše silné stránky, měli byste najít způsob, jak na nich zapracovat. Nikdo není bezchybný a pokud dokážete svému zaměstnavateli prodat skutečnost, že na svých drobných nedostatcích neustále pracujete, mohou se vaše slabé stránky stát vaší předností.

K životopisu připojte motivační dopis a dejte si záležet

Abyste vynikli mezi velkým množstvím dalších uchazečů, potřebujete opravdu kvalitně zpracovat váš životopis a připojit přesvědčivý motivační dopis. Zejména v motivačním dopise je důležité myslet na všechny vaše klíčové dovednosti a jiné přednosti, díky kterým budete pro vašeho zaměstnavatele ve firmě přínosem, abyste maximálně zvýšili vaše šance na získání pracovního místa.

Motivační dopis je skvělým způsobem, jak se osobně představit personalistovi, proto byste ho měli přiložit ke každé žádosti o zaměstnání, pokud zaměstnavatel výslovně nepožaduje, abyste to nedělali. Dejte si záležet na tom, aby byl dopis přesvědčivý a profesionální a dejte si pozor na klišé a pompézní výrazy, které už nejspíš každý personalista slyšel alespoň stokrát.

Zazařte u pohovoru

Předtím než se vydáte na pohovor, ujistěte se, že dokážete bez problému odpovědět na otázky týkající se nejrůznějších účetních konceptů a přístupů. Připravte se na to, že tazatel bude chtít u pohovoru prověřit vaše odborné znalosti, které se mohou týkat řešení specifických problémů.

Stejně tak se vás pravděpodobně zeptá, proč jste se rozhodli pro daný obor nebo pro jejich firmu. Pokud nemáte dostatek zkušeností, zkuste si promluvit s nějakým profesionálem v oboru účetnictví, který vám může poradit například s tím, co se mu na jeho práci líbí. Poté můžete popřemýšlet, jak tyto informace aplikovat na vaši situaci a spojit s vašimi osobními zájmy. Zároveň vám může poskytnout cenné rady, díky kterým vyniknete u pohovoru.

Další věc, na kterou se vás mohou u pohovoru zeptat, je otázka, jaké vlastnosti z vás udělají dobrého účetního. V takovém případě je dobré vybrat si několik silných stránek, které by měl účetní mít, a popřemýšlet o konkrétních situacích, na které je můžete aplikovat. Pokud nenaleznete dostatek příkladů ve vaší účetní praxi, můžete je aplikovat na vaše akademické zkušenosti. Inspirovat se také můžete našimi dalšími články.

Většina náborářů po vás pravděpodobně bude také chtít, abyste popsali situace, kdy jste se setkali s určitými problémy nebo konflikty, způsoby, jakými jste je řešili, a specifikovali dovednosti, které jste při tom uplatnili. Popřemýšlejte proto důkladně opět nad vašimi pracovními i studijními zkušenostmi, které mohou přesahovat oblast účetnictví.

Náboráři často také hodnotí, zda máte pro danou pozici ve společnosti vhodnou image, proto se nezapomeňte se na pohovor obléct spíše konzervativně, abyste vzbudili dojem důvěryhodnosti, jež je pro pozici účetní žádoucí.

Dejte o sobě vědět i po pohovoru

Pokud máte o danou pozici opravdový zájem, absolvováním pohovoru to pro vás nekončí. Udělejte si čas na krátký email, kterým dáte vašemu zaměstnavateli najevo, že o práci skutečně stojíte. Napište, že jste vděční za příležitost se osobně setkat a stručně sdělte, proč věříte, že se pro vás pozice skvěle hodí. Věnujte pozornost detailům a dejte si pozor, aby sdělení bylo upřímné, nikoli servilní a přehnaně okázalé.

Kategorie

Vyzkoušejte své účetní znalosti v testech

F  Tento test je Free, můžete si jej zdarma vyplnit kolikrát chcete i bez registrace. Technické zhodnocení dlouhodobého nehmotného majetku
11 příkladů
Spustit test
K  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickými 2 Kč za test. Závislá činnost (teorie)
8 příkladů
Po registraci  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickými 2 Kč za test.
F  Tento test je Free, můžete si jej zdarma vyplnit kolikrát chcete i bez registrace. VH v komanditní společnosti
9 příkladů
Spustit test

Přečtěte si také

Vzdělávejte se s námi ve videokurzech

Dotazy & Diskuze k tomuto článku

Zatím žádný komentář, buďte první

Přidat komentář

Pro upozornění na odpověd Váš email nebude zveřejněn, pouze na něj dostanete zprávu o nové odpovědi v této diskuzi.

Lze se později z emailového upozornění kdykoli odhlásit

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo šestcet čtyřicet tři:

logo

uctovani.net

ig Follow us
logo

uctovani.net

tt Follow us
logo

uctovani.net

tt Follow us

Stránka vytištěna z url adresy: https://www.uctovani.net/clanek.php?idc=492&t=Jak-se-uchazet-o-praci-jako-ucetni?idc=492&t=Jak-se-uchazet-o-praci-jako-ucetni

QR code

Majitel stránek poskytuje informace na tomto webu v dobré víře v jejich pravdivost a aktuálnost, bohužel však nemůže vyloučit chyby nebo nepřesnosti, které se na stránkách mohou objevit. Autor stránek nenese žádnou odpovědnost za vaše činy a rozhodnutí které provedete na základě informací získaných z této stránky.