Auto pro soukromé i služební účely v podnikání

Používání automobilu v rámci podnikatelské činnosti je běžnou součástí dnešní ekonomické reality. Jakým způsobem je možné evidovat výdaje související s vozidlem, které je v průběhu roku využíváno ke služebním i k soukromým účelům? V následujícím článku si představíme 3 způsoby pro uplatňování výdajů na dopravu.

Auto má v podnikání mnoho výhod, podnikatel může náklady spojené s automobilem uplatnit jako daňově uznatelné. Základním předpokladem daňové uznatelnosti nákladů v podnikání je používání automobilu v souvislosti s dosahováním, zajišťováním či udržováním zdanitelných příjmů (což znamená, že je auto používáno ke služebním účelům). Jakými způsoby lze uplatňovat výdaje na dopravu v podnikání?

Paušální výdaj na dopravu

Paušální výdej se využívá, pokud podnikatel vede daňovou evidenci a uplatňujete skutečně vynaložené výdaje podle dokladů. Řídí se ustanovením § 24 odst. 2 písm. zt) zákona o daních z příjmů. Pokud auto využíváte pouze pro své podnikání a nepůjčujete ho nikomu jinému, vyjma spolupracovníka či zaměstnance, použijete sazbu 5 000 Kč za každý kalendářní měsíc zdaňovacího období, ve kterém je příslušné vozidlo využíváno k dosažení, zajištění nebo udržení zdanitelných příjmů. Pokud kromě podnikání používáte služební auto i k soukromým účelům, paušál musíte krátit a uplatníte pouze 80 % ze základní částky (4 000 Kč). Podnikatel může krácený paušál využít pouze u jednoho vozidla. Paušální výdaj lze uplatnit maximálně na 3 vlastní silniční vozidla, která jsou i nejsou zahrnutá do obchodního majetku, nebo která jsou v nájmu.

U vozidla zařazeného v obchodním majetku či v nájmu, můžete k paušálu navíc uplatnit výdaje související s provozem vozidla (např. výdaje na opravu a údržbu vozidla, nájemné, daňové odpisy, pojistné, silniční daň nebo dálniční poplatky. Nelze uplatnit pohonné hmoty a parkovné, protože jsou zahrnuty v paušálu.

Uplatnění výdajů na základě dokladů

V tomto případě lze uplatnit reálné náklady na benzín, parkovné a další položky související se provozem vozidla (uvedené v předchozí části textu), pokud doložíte všechny související účtenky a budete evidovat jízdy. V případě užívání auta i pro soukromé účely, krátíte všechny výdaje a to podle toho, jak často autem jezdíte soukromě. Z hlediska daně z příjmů fyzických osob uplatníte za zdaňovací období poměrnou část výdajů do daňových výdajů a zbytek do nedaňových.

Automobil nevložený do obchodního majetku podnikatele

Pokud pro služební cesty používáte soukromé auto, které jste nevložili do majetku firmy, využijete tzv. náhradu za auto a pohonné hmoty. Jako daňově uznatelný výdaj můžete uplatnit náhradu výdajů za spotřebované pohonné hmoty a základní sazbu za amortizaci vozidla.Pro výpočet použijete sazbu základní náhrady za použití osobního vozidla za 1 km, kterou udává vyhláška 589/2020 Sb. Výpočet cestovních náhrad počíta výši cestovní náhrady za spotřebované pohonné hmoty a opotřebení vozidla v průběhu uskutečněné pracovní cesty.

Sazba základní náhrady za opotřebení automobiluza 1 km pro rok 2021 činí:

  • u jednostopých vozidel a tříkolek 1,20 Kč,
  • u osobních silničních motorových vozidel 4,40 Kč.
     

Náhradu za spotřebovanou pohonnou hmotu prokazuje podnikatel dokladem o nákupu pohonných hmot nebo použije pro určení výše náhrady průměrnou cenu pohonné hmoty za 1 l/kWH spotřebované pohonné hmoty. Průměrná cena je stanovena pro rok 2021 Vyhláškou č. 589/2020 Sb. takto:
a) 27,80 Kč u benzinu (95 oktanů), vzhledem k nárůstu ceny o více než 20 % byla tato cena od 18.10.2021 navýšena na 33,80 Kč/l
b) 31,50 Kč u benzinu (98 oktanů),
c) 27,20 Kč u motorové nafty.
d) 5,00 Kč u 1 kilowatthodiny elektřiny.

Praktický příklad

Podnikatel na své pracovní použil vlastní auto (pracovní cesta byla 200 km). Průměrná spotřeba jeho auta činí 7 l na 100 km. Benzin tankoval za cenu 30 Kč za litr a má účtenku.

Řešení

  • opotrebení automobilu = 200 * 4,40 = 880 Kč
  • náhrada za pohonné hmoty 200 * (7/100) * 30 = 420 Kč
  • cestovní náhrady celkem = 1 300 Kč

 

Jaký způsob uplatnění výdajů na dopravu je nejvýhodnější? Uplatňování paušálu je administrativně jednoduché. Pokud ale používáte auto často či dokonce denně, vyplatí se vám v konečném důsledku spíše uplatňovat reálné výdaje. Přesto, že použijete kterýkoliv ze způsobů, vždy musíte za auto při podnikání platit silniční daň. Silniční daň musí platit každý, kdo využívá své auto k podnikání (vložené i nevložené do OM).

Kategorie

Vyzkoušejte své účetní znalosti v testech

K  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickými 2 Kč za test. Účetní případy, které mohou nastat mezi firmou a společníkem
12 příkladů
Po registraci  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickými 2 Kč za test.
F  Tento test je Free, můžete si jej zdarma vyplnit kolikrát chcete i bez registrace. Článek Zopakuj si: FAKTURY VYDANÉ
12 příkladů
Spustit test
K  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickými 2 Kč za test. Příjmy z kapitálového majetku
5 příkladů
Po registraci  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickými 2 Kč za test.

Přečtěte si také

Vzdělávejte se s námi ve videokurzech

Dotazy & Diskuze k tomuto článku

Zatím žádný komentář, buďte první

Přidat komentář

Pro upozornění na odpověd Váš email nebude zveřejněn, pouze na něj dostanete zprávu o nové odpovědi v této diskuzi.

Lze se později z emailového upozornění kdykoli odhlásit

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo šestcet čtyřicet tři:

logo

uctovani.net

ig Follow us
logo

uctovani.net

tt Follow us
logo

uctovani.net

tt Follow us

Stránka vytištěna z url adresy: https://www.uctovani.net/clanek.php?idc=461&t=Auto-pro-soukrome-i-sluzebni-ucely-v-podnikani?idc=461&t=Auto-pro-soukrome-i-sluzebni-ucely-v-podnikani

QR code

Majitel stránek poskytuje informace na tomto webu v dobré víře v jejich pravdivost a aktuálnost, bohužel však nemůže vyloučit chyby nebo nepřesnosti, které se na stránkách mohou objevit. Autor stránek nenese žádnou odpovědnost za vaše činy a rozhodnutí které provedete na základě informací získaných z této stránky.