Jak přejít z daňové evidence na účetnictví
Pokud podnikáte jako OSVČ a vedete daňovou evidenci, sledujte svůj roční obrat. Jestliže překročíte 25 milionů korun, musíte povinně vést účetnictví.
Dále musíte jako OSVČ vést účetnictví tehdy, když:
- jste zapsaní v obchodním rejstříku,
- jste společníkem ve společnosti, kde nejméně jeden ze společníků vede účetnictví,
- nebo se rozhodnete vést účetnictví dobrovolně.
Od kdy musíte povinně vést účetnictví jako OSVČ
Představte si, že jste hranici 25 milionů korun překročili v kalendářním roce 2021. To znamená, že se od 1. 1. 2022 oficiálně stáváte účetní jednotkou a povinnost vést účetnictví pro vás začíná platit o rok později – od 1. 1. 2023.
Pozor – jakmile se jednou stanete účetní jednotkou, musíte vést účetnictví minimálně po dobu 5 let.
Ať už se rozhodnete pro přechod k účetnictví dobrovolně nebo povinně, jistě vás potěší, že změnu nemusíte nahlašovat úřadům.
Daňová evidence versus účetnictví: hlavní rozdíly
Daňová evidence je ve srovnání s účetnictvím jednodušší a zpravidla ji zvládnou i začátečníci.
Účetnictví vyžaduje mnohem více odborných znalostí a také je mnohem rozsáhlejší než daňová evidence. Zachycuje totiž všechny operace, které v podniku vzniknou. Nemusí se jednat jen o pohyby peněz na bankovním účtu nebo v pokladně. Účetnictví poskytuje komplexní přehled o:
- stavu a pohybu majetku a dalších aktiv,
- stavu a pohybu závazků a jiných pasiv,
- nákladech a výnosech,
- výsledku hospodaření (tím může být zisk nebo ztráta).
To je jeden z hlavních důvodů, proč podnikatelé často svěřují zpracování účetní agendy účetním s potřebnými znalostmi.
V praxi se můžete setkat se dvěma druhy účetnictví:
- jednoduché,
- podvojné.
Jednoduché účetnictví mohou vést jen neziskové organizace, nikoliv podnikatelé.
Podnikatelé (OSVČ i firmy) vedou vždy účetnictví podvojné. Říká se mu tak kvůli způsobu, jakým se jednotlivé operace zachycují – platí, že každá operace se eviduje na dvou různých rozvahových účtech. V tomto článku je tedy řeč o podvojném účetnictví.
Z toho vyplývá, že firmy nemohou vést daňovou evidenci. Vždy vedou jedině účetnictví. Proto se přechod z daňové evidence na účetnictví týká pouze OSVČ.
Přechod z daňové evidence na účetnictví: prakticky
Při přechodu z daňové evidence na účetnictví postupujte podle vyhlášky ministerstva financí č. 500/2002 Sb. následovně:
- Na konci roku proveďte inventarizaci majetku, dluhů (eventuálně rezerv) a oceňovacích rozdílů k úplatně nabytému majetku a neuplatněnou část výdajů u finančního leasingu. Také vyčíslete položky, které ovlivní základ daně v dalším zdaňovacím období.
- Uzavřete účetní knihy daňové evidence a vytvořte nový účtový rozvrh (podle platné směrné účtové osnovy pro podnikatele). Účtový rozvrh je soupis všech účtů využívaných v účetnictví.
- Na začátku zdaňovacího období (zpravidla k 1. 1.) sestavte zahajovací rozvahu, vytvořte interní směrnice (např. pro postup zpracování dokladů) a otevřete účetní knihy – deník, hlavní knihu, knihu analytických účtů a knihu podrozvahových účtů.
- Vyčíslete počáteční stavy příslušných rozvahových účtů s využitím účtu 701 Účet 701 - Počáteční účet rozvažný (Aktivní) 701 – Počáteční účet rozvažný.
- Většinou vznikne rozdíl mezi součtem počátečních zůstatků nově otevřených účtů aktiv a pasiv. Zaevidujte ho na účtě 491 Účet 491 - Účet individuálního podnikatele (Pasivní) 491 – Účet individuálního podnikatele, který může mít aktivní nebo pasivní zůstatek.
Na konci účetního období (zpravidla k 31. 12.) upravte základ daně, který zvýšíte o hodnotu:
- zásob a cenin,
- poskytnutých záloh
- a pohledávek.
A snížíte o hodnotu:
- přijatých záloh
- a závazků.
Účetní program: nutnost nebo možnost
Pro vedení daňové evidence jste si možná vystačili s jednoduchým fakturačním softwarem, aplikací nebo Excelem. Při vedení účetnictví se ale bez účetního programu neobejdete.
Vyberte si proto takový, který bude mít všechny potřebné funkce a moduly, které při svém podnikání využijete.
Vyzkoušejte si zdarma jednoduchý účetní program Money S3 zdarma – je ideální volbou pro malé až střední živnostníky a firmy. Je dostatečně intuitivní, přehledný a zároveň ho využijete i pro:
- vedení skladů,
- zpracování mezd,
- elektronickou evidenci knihy jízd,
- propojení s e-shopem
- nebo automatizaci rutinních procesů.