Koronavirus: odpuštění minimálních záloh pro OSVČ
Vláda se rozhodla pro podporu firem a jejich zaměstnanců, aby zamezila propouštění zaměstnanců. Vláda schválila kurzarbeit i odpouštění záloh v minimální výšce pro OSVČ a to na půl roku, dojde rovněž k pozastavení EET.
Vláda právě schválila kurzarbeit i půlroční odpuštění minimálních záloh na důchodovém pojištění pro OSVČ.Detaily na TK po jednání vlády. @cssd #spolutozvladneme
— Jana Maláčová (@JMalacova) March 23, 2020
Odpuštění záloh na sociální i zdravotní pojištění platí od března do srpna roku 2020. Jde skutečně o prominutí plateb, nejedná se pouze o odklad záloh. Prominutí plateb platí pro všechny OSVČ a to ve výši minimálních záloh:
-
u sociálního pojištění činí 2 544 Kč (1 018 Kč vedlejší činnost),
- u zdravotního pojištění nyní činí 2 352 Kč
OSVČ, která platí měsíčně pouze minimální zálohy, nebude navíc ani nic doplácet (6 měsíců záloh bude plně odpuštěno). OSVČ za těchto 6 měsíců ušetří na zálohách 29 376 Kč. OSVČ, která platí měsíčně vyšší zálohy od března do srpna 2020 nemusí platit celé zálohy. V ročním vyúčtování příští rok zpětně doplatí rozdíl mezi tím, co skutečně měly odvádět, a minimální zálohou. Pokud se OSVČ rozhodne i nadále platit měsíční zálohy obvyklým způsobem, budou považovány za přeplatek a ve vyúčtování za rok 2020 je dostanou zpět.
Jak postupovat v případě, že záloha za březen 2020 už byla zaplacena? Byla-li záloha na pojistné zaplacena, použije se na úhradu splatných závazků a poté záloh na pojistné na další kalendářní měsíce roku 2020 (zaplacená záloha za březen bude započítána jako záloha pojistného za září). Platí to stejně u sociálního i zdravotního pojištění.
Jaký to bude mít dopad na výpočet důchodu? Období, po které nebyly placeny zálohy na pojistné, se bude při výpočtu osobního vyměřovacího základu podle § 16 zákona o důchodovém pojištění považovat u OSVČ s hlavní samostatnou výdělečnou činností za tzv. vyloučenou dobu (šestiměsíční období neplacení pojistného nebude mít vliv na výši důchodu).
Ujasníme si to ještě na praktických příkladech:
1) OSVČ platí měsíčně zálohy v minimální výšce (2 544 Kč = SP, 2 352 Kč = ZP). Zálohy za měsíc březen až srpen budou v nulové výšce (zpětně nebude muset nic doplácet). Další zálohu zaplatí OSVČ až za měsíc září (pokud se situace ještě nezmění).
2) OSVČ platí měsíčně vyšší zálohy (3 500 Kč = SP, 2 500 Kč = ZP). Zálohy za měsíc březen až srpen nemusí platit v celé výšce. Až bude příští rok podávat přehledy za rok 2020, doplatí rozdíl mezi skutečností a minimální zálohou. Pokud by skutečnost přesně odpovídala výšce záloh, tak za období březen až srpen doplatí 5 736 Kč u SP (3 500 Kč - 2 544 Kč x 6 měsíců) a 888 Kč u ZP (2 500 Kč – 2 352 Kč x 6 měsíců).
Ošetřovné pro OSVČ
Kromě zaměstnanců, budou mít nárok na ošetřovné i OSVČ, jejichž děti jsou ve věku 6 až 13 let. Podmínkou bude, že jejich manžel/manželka nečerpají ošetřovné v zaměstnaneckém vztahu.
Kurzarbeit
Co je to kurzarbeit? Zaměstnancům se zkrátí pracovní doba a ušlý příjem jim doplatí stát. Stát firmám uhradí 50 až 80 % vyplácené mzdy podle důvodu omezení výroby či služeb. Pokud firma nemůže přidělovat práci, protože minimálně 30 % zaměstnanců je v karanténě či na ošetřovném, měl by stát uhradit 80 % plného výdělku. Při omezení výroby kvůli nedostatku surovin a jiných vstupů dostává pracovník aspoň 80 % svého příjmu. Stát by měl uhradit 50 %.
EET
Vláda také schválila, že dočasně pozastaví povinnost elektronické evidence tržeb pro subjekty spadající do všech fází EET, a to po dobu stavu nouze a následujících tří měsíců. Na zavádění poslední vlny EET si ještě počkáme.
Vláda také schválila prominutí červnové zálohy na daň z příjmů fyzických a právnických osob.