Zajímalo by mě účtování zřizovacích výdajů u NNO (například poplatek u notáře, poštovné, webhosting. Jaké účty použít pro doklady, zda vložit hotovost do pokladny nebo z BÚ, jak výdaje proplatit členovi výboru. Zda lze zaúčtovat od členů výboru členské příspěvky poslané na BÚ a zda je lze použít na uhrazení nákladů, když zapsaný spolek ještě nemá žádnou dotaci.
Účtování neziskových organizací, 1. díl - obecné informace
Související dokumenty ke stažení v excelu nebo pdf
Rádi bychom Vám představili nový seriál s názvem Účtování a zdaňování neziskových organizací, který bude rozdělen do jednotlivých článků. Představíme Vám teoretické základy, a také praktické příklady jak postupovat při účtování a zdanění státních a nestátních neziskových organizací.
V čem se liší neziskové organizace od klasických podnikatelských subjektů? Charakteristickým znakem neziskových organizací je, že nejsou primárně založeny za účelem podnikání a dosahování zisku, ale jejich cílem je dosahovat společensky prospěšné cíle, pro které byly zřízeny. Základním právním předpisem upravujícím založení, způsob správy i zánik neziskových organizací je zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník. Neziskové organizace mají status právnické osoby, můžeme je členit podle charakteru zřizovatele na:
- nestátní neziskové organizace (účtování dle vyhlášky č. 504/2002 Sb.) = zřizovatelem je osoba soukromého práva, jsou nezávislé na státu, např. spolky, nadace, ústavy, politické strany a politická hnutí, registrované církve, veřejné vysoké školy…
- příspekové organizace státu a jiných veřejnoprávních korporací (účtování dle vyhlášky č. 410/2009 Sb.) = zřizovatelem jsou organizační složky státu nebo územní samosprávné celky (kraje, obce)
Veřejně a vzájemně prospěšná organizace vykonávají 2 typy činností:
- hlavní činnost = nepodnikatelská činnost, pro kterou byla účetní jednotka založena
- vedlejší (hospodářská) činnost = podnikatelská činnost, zisk plynoucí z této činnosti musí být použit pouze k podpoře hlavní činnosti
Neziskové organizace mohou dosahovat zisku v rámci své činnosti. Tento zisk však není rozdělován mezi členy společnosti, ale je investován zpětně na financování hlavní činnosti a rozvoje organizace. Účetní předpisy požadují klíčování nákladů, což znamená oddělené účtování výnosů a nákladů na analytických účtech, přičemž se rozlišuje hlavní a vedlejší činnost organizace.
Směrná účetní osnova
Účetní osnova neziskových organizací má odlišnou podobu od osnovy, se kterou se setkáváme běžně v účetnictví. Při neziskových organizacích se setkáme s 2 směrnými osnovami, záleží, zda budeme vést účetnictví státní nebo nestátní neziskové organizace.
Účetní osnova nestátních neziskových organizací
účetní osnovu najdeme v příloze č. 1 vyhlášky č. 504/2002 Sb.
0 = Dlouhodobý majetek
1 = Zásoby
2 = Finanční účty
3 = Zúčtovací vztahy
4 = volná
5 = Náklady
6 = Výnosy
7 = Vnitroorganizační účetnictví
8 = Vnitroorganizační účetnictví
9 = Vlastní jmění, fondy, výsledek hospodaření, rezervy, dlouhodobé úvěry a půjčky, závěrkové a podrozvahové účty
Účetní osnova státních neziskových organizací
účetní osnovu najdeme v příloze č. 7 vyhlášky č. 410/2009 Sb.
0 = Dlouhodobý majetek
1 = Zásoby a opravné položky
2 = Účty rozpočtového hospodaření, krátkodobý finanční majetek a krátkodobé úvěry a půjčky
3 = Zúčtovací vztahy
4 = Jmění, fondy, výsledek hospodaření, rezervy, dlouhodobé závazky a pohledávky, závěrečné účty a zvláštní zúčtování
5 = Náklady
6 = Výnosy
7 = Vnitroorganizační účetnictví
8 = Vnitroorganizační účetnictví
9 = Podrozvahové účty
V dalším článku se dozvíte podrobnější informace o nestátních neziskových organizacích, a o jejich specifickém účtování dotací.