Dobrý den, nemáte chybu ve výpočtu FIFO? 5.1. bylo vyskladněno 15 ks, tím pádem zbylo 5 a k 30.1 počítáte se zbytkem 15 ks namísto 5 ks.
Účetnictví krok za krokem, 8. díl - Zásoby
Zásoby jsou důležitou složkou majetku, kterou musí podnik disponovat, aby mohl plynule vyřábět nebo poskytovat služby. Při činnosti podniku se spotřebovávají nebo při ní vznikají.
Zásoby
Pojem "zásoby" je blíže popsán v §9 vyhlášky 500 . Zásoby můžeme rozdělit do těchto kategorií
Zásoby nakoupené
- Materiál ( 112 Účet 112 - Materiál na skladě (Aktivní) 112 ) - dalo by se říci, že do materiálu patří hmotné movité věci (viz aktiva), které vzhledem k jejich povaze nepovažujeme za dlouhodobý majetek. Může se jednat o suroviny, pomocné látky, náhradní díly, obaly, kancelářské potřeby, pracovní potřeby,…
- Zboží ( 132 Účet 132 - Zboží na skladě a v prodejnách (Aktivní) 132 ) - za zboží jsou považovány věci, které jsou pořízeny za účelem dalšího prodeje. Zboží jsou i nemovitosti, které účetní jednotka nakupuje a dále je prodává<
Zásoby vytvořené vlastní činností
- Nedokončená výroba ( 121 Účet 121 - Nedokončená výroba (Aktivní) 121 ) - jsou to produkty, které již nejsou materiálem, ale zároveň ještě nejsou hotovým výrobkem.
- Polotovary ( 122 Účet 122 - Polotovary vlastní výroby (Aktivní) 122 ) - musí projít ještě dalším výrobním procesem, aby byly dokončeny
- Výrobky ( 123 Účet 123 - Výrobky (Aktivní) 123 ) - výsledky vlastní činnosti, které jsou určené k prodeji nebo ke spotřebě
Zvířata ( 124 Účet 124 - Mladá a ostatní zvířata a jejich skupiny (Aktivní) 124 )
Pokud nejsou zvířata vykázána v dlouhodobém majetku, patří právě do této skupiny
Ocenění zásob při pořízení
Zásoby se oceňují při pořízení těmito způsoby:
- reprodukční pořizovací cena – cena, za kterou by byl majetek pořízen
Pořizovací cena
Je nejčastěji používaným způsobem ocenění. K ceně zásob je nutno také připočíst vedlejší náklady, jako například doprava, provize, clo,…
Vlastní náklady
Vlastními náklady se oceňují zásoby na základě kalkulace nebo ve skutečné výši. Účetní jednotka při kalkulaci a ocenění vlastními náklady musí brát ohled na principu významnosti a věrného zobrazení majetku.
Reprodukční pořizovací cena
Touto cenou, podobně jako u dlouhodobého majetku, oceňujeme zásoby získané bezúplatně, nově nalezené zásoby (např. při inventarizaci),…
Ocenění zásob při vyskladnění
Zásoby je nutné ocenit i při vyskladnění, protože ocenění pří pořízení zásob je rozdílné. Česká legislativa umožňuje výběr metody aritmetického průměru a metody FIFO (first in firts out).
Vážený aritmetický průměr
Tento způsob se využívá nejvíce na skladě, kde evidujeme zásoby stejného druhu. Naskladnění probíhá v pořizovacích cenách a ty se liší podle toho, kdy byly pořízeny. Cenu vyskladnění spočítáme metodou váženého aritmetického průměru. Princip si ukážeme na příkladu:
Potřebujeme doplnit ceny u výdejů ze skladu 11.1. a 30.1. Ty vypočteme takto:
Je to vlastně součet celkových cen z posledního sloupečku dělený součtem měrnými jednotkami. Průměrná cena se vždy počítá z předcházejících cen příjmů.
Cenu za dodávku pak vypočítáme tak, že počet kusů při výdeji vynásobíme průměrnou vypočtenou cenou za jednotku.
Druhý výdej vypočítáme takto:
Metoda FIFO
Název této metody je odvozen od anglického first in, first out. V překladu to znamená první dovnitř, první ven. Nejdříve nakoupené zásoby se tedy vyskladňují jako první. K prodanému zboží se přiřadí nejstarší cena pořízení. Na stejném příkladu, který jsme uváděli u váženého aritmetického průměru si ukážeme, jak při vyskladnění oceňujeme touto metodou.
11.1. máme vyskladnit 25 ks. Oceníme je nejstaršími pořizovacími cenami. Budeme postupovat tak, že nejdřív vyskladníme 10 ks za 100 Kč a potom 15 ks za 110 Kč.
30.1. při dalším vyskladnění už musíme počítat s tím, že první příjem (2.1.) již máme zcela vyskladněn a u druhého příjmu (10.1.) máme k dispozici 5 ks.
- Po porovnání obou oceňovacích metod jsme zjistili, že ocenění není stejné. Při růstu cen povede metoda FIFO k tomu, že ocenění na skladě bude podobné tržním cenám. Náklady ale budou ve nižší. To povede k vyššímu výsledku hospodaření, vyššímu základu daně i daňové povinnosti. Je tedy na účetní jednotce, jakou metodu ocenění si zvolí.