Účetní, kteří se stali celebritami
Asi jsme všichni slyšeli o tom, jak někdy v 15. století před Kristem mezopotámští předchůdci účetních uvedli v život jeden z nejcennějších vynálezů, který lidstvo má – písmo. Snad každý, kdo navštěvuje tento web, také jistě tuší, že jméno Luca Pacioli je spojeno s františkánským mnichem, který v Evropě zavedl podvojné účetnictví a účetní knihy. Kromě „Otce účetnictví“ je zde celá řada dalších jmen, kteří v tomto oboru vstoupili do historie, ať je to třeba Robert Colinson, Josiah Wedgewood, William Welch Deloitte nebo Olivia Kirtley. Nyní se ale podíváme na několik osobností, které se nebývalým způsobem proslavily, a přitom nejspíš vůbec netušíte, že kdyby svých úspěchů nedosáhly, pravděpodobně by se živily jako účetní.
Rockovým fanouškům, a nejspíše nejen jim, asi není třeba představovat Roberta Planta a jeho kultovní kapelu Led Zeppelin. Málokdo ale ví, že podle časopisu Rolling Stones 15. nejlepší metalový zpěvák všech dob se měl původně stát účetním. Již v 16 letech jej jeho otec zapsal na kurzy účetnictví, do kterých mladý Robert Plant skutečně docházel. Nakonec ale dostala přednost hudba a po účinkování v různých bluesových kapelách se Robert Plant potkává s Jimmym Pagem a v roce 1968 společně zakládají hudební skupinu, která psala dějiny hard rocku.

Mick Jagger, Rolling Stones
Jméno John Grisham je spojeno s mnoha brilantními romány ze soudních síní, z nichž nemálo bylo zfilmováno – například Firma, Nebezpečný klient nebo Porota. Přestože jeho rodiče neměli žádné formální vzdělání, ve studiu svého syna podporovali. Grisham vystřídal několik středních škol, a nakonec získal vysokoškolský diplom v oboru účetnictví. Právě ten mu otevřel cestu k tomu, aby se stal odborníkem na daňové právo, odkud nebylo daleko ke studiu trestního práva. Pozdější praxe mu poskytla spoustu materiálu, který zpracoval ve svých bestsellerech. Už první kniha, Čas zabíjet (vydaná roku 1989, zfilmovaná 1996) byla založena na zážitcích z jeho právnické činnosti a setkala se s obrovským úspěchem.
Víte, co je Moneymakerův efekt? To si tak jednou jeden účetní, amatérský hráč pokeru, přišel v roce 2003 zahrát na hlavní turnaj World Series of Poker, tedy jakési obdoby mistrovství světa. Byl to jeho vůbec první velký živý turnaj, předtím hrál převážně přes internet. A podařila se mu neskutečná věc: z 839 účastníků si právě on odnesl 2,5 milionu dolarů za celkové vítězství. Tento okamžik přilákal k pokeru mnoho dalších nadšenců, kteří se domnívali, že i oni mohou zkušeným profesionálům vypálit rybník. A právě tento boom mezi roky 2003 a 2006 byl pojmenován jako Moneymakerův efekt. Samotný Chris Moneymaker ovšem v následujících letech mnohokrát potvrdil, že jeho počin nebyl žádná náhoda a dodnes figuruje mezi nejlepšími světovými hráči. Třeba mu k jeho úspěchu pomohlo i rozvinuté analytické myšlení podpořené studiem účetnictví na Univerzitě v Tenessee.