Online úschovny aneb Jak uložit data na internetu?
Jistě už se Vám někdy stalo, že jste potřebovali poslat větší soubor, než umožňují e-mailové služby. Pokud neradi ztrácíte čas marným klikáním na tlačítko „odeslat“, popřípadě nechcete rozezlít adresáta tím, že mu zaplníte mailbox, doporučuji sáhnout po online úschovnách.
Na internetu naleznete nepřeberné množství služeb, které se specializují na uložení souborů, ale přitom se nejedná o zálohovací služby. Online úschovny Vám mohou posloužit při potřebě sdílet větší soubor (či soubory), a to co nejjednodušší cestou.
A jaký je základní princip fungování těchto služeb? Přijdete na stránku, vyberete soubory z Vašeho počítače, vyplníte seznam adresátů, kterým chcete soubory sdílet, a stisknete tlačítko odeslat. Soubory se nahrají na webovou stránku daného poskytovatele a následně jsou uživatelům rozeslány odkazy na konkrétní e-mailové adresy. Pokud zásilku zaheslujete, může být adresát při jejím vyzvednutí požádán o zadání bezpečnostního hesla.
V čem se jednotlivé služby úschovny navzájem odlišují? Prvním dělícím parametrem je uschování dat. Každá úschovna nabízí jiný velikostní limit dat, která můžete zdarma v jedné zásilce odeslat. Zpravidla se úschovny liší také dobou, po kterou můžete zásilku na takové službě uložit. Pokud se podíváme na konkrétní příklad, tak v bezplatné verzi služby SoftwareHosting.cz DEPOT najdeme v nabídce: 250 MB v jedné zásilce zdarma, přičemž data jsou uchovávána po dobu 20 dní. Velmi často také služby limitují rychlost odesílaných či stahovaných dat, pokud si nepřiplatíte - například prostřednictvím SMS.
Dále se služby úschovny mohou lišit i tím, jestli mají svou komerční část, či nikoli. Komerční část služby většinou nabízí podstatně větší prostor pro data a také delší dobu uchovávání. Pro ilustraci si rozebereme službu SoftwareHosting.cz DEPOT, konkrétně se zaměříme na její komerční verzi profiDEPOT, která je dle webu plánována v brzké době. Levnější verze má tyto 3 základní parametry: úložiště o velikosti 10 GB, neomezená doba uložení souboru, možnost odesílání opakovaných notifikací na různé uživatele. Zákazníkům, kteří investují do dražší verze, je poskytováno úložiště o velikosti 50 GB dat, dostupné až 5 správcům současně. Taková služba se může hodit například ve firmách – jako jednoduchý nástroj pro interní sdílení dat. Umím si představit i využití v účetních společnostech, kde by klienti přes takovou službu mohli zasílat kupříkladu faktury.
Je nutno říci, že v rámci zlepšení komfortu někteří poskytovatelé nabízejí mobilní verzi, která Vám umožňuje odeslání většího souboru z mobilního telefonu. (Ovšem pozor na spotřebu mobilních dat!) Další variantou je naopak desktopová aplikace, přes níž můžete soubor odeslat přímo z Vašeho počítače, bez nutnosti navštívit web.
Ještě musím zmínit poslední záležitost online úschoven, a tou je legálnost obsahu. Většina poskytovatelů se zříká odpovědnosti za legálnost dat nahraných na server. Zároveň si ale v rámci vlastní bezpečnosti vyhrazuje právo na smazání dat, pokud by se mohla dostat do rozporu s legislativou některého ze států, kde je služba k dispozici. Ke smazání dat obvykle dochází buď v důsledku vlastní analýzy, nebo na základě ohlášení nevhodnosti obsahu, porušení autorského práva či jakékoli stížnosti jiných uživatelů. Obecně tedy uchování dat není ve službě garantováno, ale je to zejména z toho důvodu, že online úschovny mají sloužit primárně pro krátkodobé sdílení dat.