Dobrý den, jsem začínající účetní a nevím si rady s ročním zúčtováním. Konkrétně s tím jaké číslo bankovního účtu uvedu do formuláře pokud za zaměstnance dělám roční zúčtování. Vím že se roční zúčtování musí udělat do 31.3. a vyplatí se zaměstnanci v dubnu ( za březnovou výplatu) - to si mám nechat od F.Ú. nechat poslat peníze na firemní účet a potom je rozeslat ? Moc vám děkuji
Povinnosti zaměstnavatele náležící do období 1. čtvrtletí roku
Podnikatelé, účetní nebo třeba majitelé firem mají vždy v 1. čtvrtletí hlavní prioritu daňového přiznání k dani z příjmů. Není se co divit. Netrpělivě očekávají výslednou hodnotu hospodářského výsledku, dohledávají potřebné faktury a přemýšlejí, jak legálně snížit daňový základ a tím i výslednou daň. Přes toto náročné období, kdy nemůžete opomíjet ani každodenní účetní a jiné pracovní povinnosti, musíte myslet navíc i na další činnosti spojené hlavně s personalistikou, které se na úřady vykazují po skončení předchozího období. Situaci neusnadňuje ani fakt, že tyto tiskopisy jsou vyplňovány jedenkrát ročně, tzn. nejedná se o každodenní rutinu.
V dnešním článku jsme pro Vás připravili přehled těchto činností, abyste na některou nezapomněli. Zvláštní pozornost věnujte tiskopisům spojeným se srážkovou daní.
- Roční zúčtování záloh na daň z příjmu ze závislé činnosti
Pro zjednodušené vysvětlení, jedná se o tzv. daňové přiznání zaměstnanců. Výpočet a veškerou administrativu provádí zaměstnavatel. Na zaměstnanci je pouze povinnost o toto roční zúčtování svého zaměstnavatele požádat. Zaměstnavatel pak provede roční zúčtování do konce března daného roku a s březnovou výplatou vyplatí zaměstnanci i peníze, které mu z ročního zúčtování náleží. Pokud jako zaměstnanec nejste plně v obraze a myslíte si, že existuje pouze jediná sleva na dani a to na poplatníka, kterou Vám zaměstnavatel uplatňuje měsíčně, tak se mýlíte.
Existují slevy uplatňované měsíčně – jsou vidět i na výplatní pásce:
- Sleva na poplatníka: 2 070 Kč/měsíc (jestliže jste pracovali pouze část roku, např. jste před zaměstnáním byli vedeni na pracovním úřadě, při ročním zúčtování se Vám uplatní sleva celoroční)
- Sleva na invaliditu I. nebo II. stupně: 210 Kč/měsíc
- Sleva na invaliditu III. stupně: 420 Kč/měsíc
- Sleva pro ZTP/P: 1 345 Kč/měsíc
- Sleva studenta: 335 Kč/měsíc
- Daňové zvýhodnění na každé vyživované dítě: 1 117 Kč/měsíc – částka pro rok 2014 (v roce 2015 změna)
Nezdanitelné částky, které Vám v ročním zúčtování přijdou vhod: dary poskytnuté na zákonem vymezené účely, úroky zaplacené bance z úvěru na financování bytové potřeby, příspěvky na penzijní nebo na životní pojištění, členské příspěvky odborům, úhrady za zkoušky ověřující vzdělávání.
Slevy na dani, které neuplatňujete měsíčně, ale pouze ročně, právě v ročním zúčtování: sleva na manželku (manžela), jestliže nemá vlastní příjmy přesahující 68 000 Kč: 24 840 Kč (ve většině případů uplatňuje manžel na manželku na rodičovské dovolené). Nově za rok 2014 sleva za umístění dítěte (v mateřské školce) – zařízení, kde je dítě umístěno připraví pro rodiče potvrzení o úhradě a výše této úhrady se zahrne do ročního zúčtování (maximálně uplatněná částka do výše minimální mzdy – za rok 2014 byla 8 500 Kč).
Jestliže je povinností zaměstnavatele srovnat se zaměstnancem přeplatek na zálohách na dani ze závislé činnosti, hned Vás napadne následná nesrovnalost v účetnictví? Ukážeme si, jak na to.
Účetní případ |
Kontace |
1. Předpis zjištěného přeplatku zaměstnance na dani ze ZČ |
342Účet 342 - Ostatní přímé daně (Pasivní) / 331Účet 331 - Zaměstnanci (Pasivní) |
2. Výplata přeplatku zaměstnanci (v měsíci dubnu) |
331Účet 331 - Zaměstnanci (Pasivní) / 221Účet 221 - Bankovní účty (Aktivní) |
3. Běžné účtování zálohy ve mzdě - předpis |
331Účet 331 - Zaměstnanci (Pasivní) / 342Účet 342 - Ostatní přímé daně (Pasivní) |
4. Platba zálohy za měsíc březen, duben neproběhne až do výše vyplaceného přeplatku za loňský rok |
Tato varianta navádí vyrovnat účet 342Účet 342 - Ostatní přímé daně (Pasivní) tím, že za měsíce březen, popř. duben atd. nebudete odvádět zálohy na daň ze závislé činnosti až do výše vyplaceného přeplatku zaměstnancům vypočtené za předchozí kalendářní rok. Pokud byste se přepočítali nebo na tuto operaci zapomněli, nezoufejte. Konečný výsledek v účetnictví a povinné vyplnění a podání tiskopisu „Vyúčtování daně z příjmu ze závislé činnosti“ tyto nepřesnosti odhalí.
- Potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti, sražených zálohách na daň a daňovém zvýhodnění podle zákona č. 586/1992 Sb. o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů - vzor č. 23
V případě, kdy si zaměstnanec bude z jakéhokoli důvodu podávat daňové přiznání a tedy nepožádá zaměstnavatele o roční zúčtování, jako zaměstnavatel mu vystavíte tento dokument. Ten obsahuje veškeré informace a hrubé mzdě, odvedeném pojistném, placených zálohách na dani ze závislé činnosti, o invaliditě, o dětech, o vyplacených daňových bonusech. Tyto údaje bude Váš zaměstnanec potřebovat pro vyplnění svého daňového přiznání.
- Potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti plynoucích na základě dohod o provedení práce podle §6 odst. 4 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmu, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon“) a o sražené dani vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně – vzor č. 1
Toto potvrzení budete jako zaměstnavatel vystavovat nejčastěji pro zaměstnance, kteří u Vás pracovali na základě dohody o provedení práce nebo dohody o pracovní činnosti.
- Vyúčtování daně z příjmů ze závislé činnosti – vzor č. 21
K vyplnění tiskopisu budete potřebovat nejlépe mzdové listy zaměstnanců a bankovní výpisy. Poté, co vyplníte tabulku části I. Vám jako zaměstnavateli vyjde případný přeplatek nebo nedoplatek vůči finančnímu úřadu. V této části budete mít pravděpodobně shodné hodnoty sloupce 1 a 2 – částky, které měly být zaměstnancům v rámci měsíčních mezd sraženy a částky, které sraženy skutečně byly. Do sloupce 4 vepíšete vrácené přeplatky na dani z ročního zúčtování loňského roku. Jestliže jste zaměstnancům vyplatily peníze na základě ročního zúčtování, budete mít tuto hodnotu zanesenou v měsíci dubnu. Sloupec 5 se týká vyplacených částek na daňový bonus. Podle bankovního výpisu pak vyplníte poslední sloupec číslo 11 – částky, které byly odvedeny na účet finančnímu úřadu.
- Vyúčtování daně vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně z příjmů fyzických/právnických osob za zdaňovací období – vzor č. 17
Nejčastější případ, kdy musíte tento formulář vyplnit je, že v průběhu roku zaměstnáváte zaměstnance na základě dohody o provedení práce nebo dohody o pracovní činnosti a tito zaměstnanci nepodepsali Prohlášení k dani neboli „růžový papír.“
- Evidenční listy důchodového pojištění za předchozí kalendářní rok
Evidenční listy důchodového pojištění (ELDP) zasílá zaměstnavatel na ČSSZ za každý kalendářní rok po účetní závěrce. ELDP musí být vystaveny pro všechny zaměstnance s účastí na důchodovém pojištění za příslušný rok. ELDP za kalendářní rok musí být vystaveny nejpozději v dubnu následujícího roku (za rok 2014 tedy v dubnu 2015) a do 30-ti dnů odeslány na ČSSZ.
Účetní programy Vám údaje do tiskopisu přednastaví, Vaší povinností je kontrola těchto údajů, výtisk, orazítkování a podepsání jak zaměstnavatelem, tak zaměstnancem a jeden výtisk končí u zaměstnavatele a jeden u zaměstnance. Na ČSSZ podáte ELDP snadno elektronicky. Nutné převést formuláře do formátu xml – opět umožňují účetní programy. Datovou schránkou pak odeslat.