Jak dosáhnout nejvyšší rentability vlastního kapitálu?
Už jste někdy slyšeli o finanční páce? Že ne? Tak čtěte dál.
Co že to vlastně je ta finanční páka? Zajisté už jste někde slyšeli, že vlastní kapitál je vždy dražší a nese s sebou větší rizika, než kapitál cizí. Z čehož samozřejmě logicky plyne, že v téměř každá společnost využívá spíše cizí zdroje financování (bankovní úvěry, závazky vůči dodavatelům a další).
Ovšem toto vysvětlení je většině z nás, široké veřejnosti, krajně nesrozumitelné. Vypadávají nám z něj totiž dvě nejasnosti - Jak může být cizí kapitál výnosnější? Je vůbec možné, aby byl méně rizikový, když v podstatě znamená dluhy? Pokusíme se to vysvětlit.
Chcete se vyznat ve firemních financích a účetnictví? Přijďte na kurzy účetnictví, mezd a daní.
Funkce finanční páky
Pokud princip finanční páky funguje správně, cizí kapitál pak opravdu může být levnější, a toi za pomoci efektu daňového štítu. Je logické, že co je levnější je i výhodnější, a lepší výnosnosti vlastního kapitálu tak můžeme docílit za pomoci cizího kapitálu.
Každá firma (nebo podnikatel) se snaží dosáhnout té nejvyšší možné úrovně rentability vlastního kapitálu. Proto se ziskovost vlastního kapitálu dělí na tři úrovně:
- ziskovou marži
- obrat majetku
- finanční páku
Tento rozklad nám může být ukázkou toho, že správné působení finanční páky může způsobit, že naše podnikání bude efektivnější a výnosnější. Nákladové úroky, které propojíme s úročeným cizím kapitálem, jsou pak principem fungování daňového štítu. Těmito úroky rozumíme náklady snižující základ daně a s tím spojenou celou daňovou povinnost, což pro nás znamená daňové úspory.
Funguje to tak pořád?
Bohužel cizí kapitál nelze používat pořád. Ziskovost vlastního kapitálu je zvyšována pomocí cizího kapitálu jen za předpokladu, že finanční páka působí pozitivně. Pokud totiž páka nefunguje, navyšování dluhu nebude zvyšovat rentabilitu.
Článek napsala firma:
Kurzy Sprint
Kurzy účetnictví, mezd a daní v Praze, Liberci a Hradci Králové
www.KurzySprint.cz