Víte, jak správně opravit chybu v účetnictví?
Už jste někdy udělali chybu v účetních dokladu, nebo jste položku zaúčtovali na špatný účet? Všichni děláme chyby. Důležité je vědět, jak je napravit.
Chyby v účetních dokladech nejsou vizitkou dobré práce. A pokud už chybu odhalíme, je třeba ji napravit.
Jak na to?
- Opravu musíme provést co nejdříve od doby, kdy jsme ji odhalili. Takže žádné odkládání… A je také třeba stanovit, kdo konkrétně opravu provede.
- Opravu v účetním dokladu můžeme provést jediným správným způsobem: chybný údaj přeškrtneme jedinou čarou a vedle napíšeme údaj správný.
A to je vše? Ne, rozhodně není. K této opravě je třeba ještě přidat dvě položky:
- datum opravy
- a podpis člověka, jenž opravu provedl.
Jestliže účtujeme v účetním softwaru, máme život o něco jednodušší. Ten totiž umí provést storno (vymazání) účetního záznamu. K původnímu dokumentu pak vystavíme opravný doklad, jemuž se dříve říkalo dobropis. Ten musí obsahovat také odkaz na původní, tedy chybný účetní doklad.
A co když doklad zaúčtujeme na spatný účet? Žádný strach, i tohle lze řešit:
- Provedeme nové zaúčtování opravného doklady pomocí záporné částky.
- A poté novou částku zaúčtujeme na správný účet.
A stejně tak se můžeme zachovat, když opravujeme pouze špatnou výši částky.
Jedna chyba vede k další… Noční můrou se chyba stává ve chvíli, kdy ovlivňuje výsledek hospodaření. Tuto noční můru ale snadno porazíme podáním dodatečného daňového přiznání (což se týká i DPH). A je to!
Chcete chyby v účetnictví minimalizovat? Pak přijďte na vzdělávací kurzy účetnictví, mezd a daní, které pořádáme v Praze, Liberci a Hradci Králové. Stále se je co učit, že?
Článek napsala firma:
Kurzy Sprint
Kurzy účetnictví, mezd a daní v Praze, Liberci a Hradci Králové
www.KurzySprint.cz