Dobrý den, prosím radu. Zaměstnanec byl na SC, zaplatil oběd ze zálohy, tzn. platí ho firma (odsouhlaseno), zda je oběd či večeře daňově uznatelný náklad a zaměstnanci se krátí stravné nebo jestli je daňově neuznatelný a krátí se stravné? Nebo je to jinak? Předem děkuji
Jak se zorientovat v nákladech daňově (ne)uznatelných
Dnešní článek Vás provede problematikou daňově uznatelných a neuznatelných nákladů, která je důležitým krokem pro zjištění správného daňového základu daně.
Nejprve si řekneme, kde toto téma hledat v zákoně:
Zákon o daních z příjmů - §24: Výdaje (náklady) vynaložené na dosažení, zajištění a udržení příjmů. Výčet těch výdajů/nákladů, které jsou daňově uznatelné.
Zákon o daních z příjmů - §25: Tento paragraf vymezuje daňově neuznatelné výdaje/náklady.
Obecně lze říci, že daňově uznatelné výdaje jsou ty, které byly vynaloženy k dosažení, zajištění a udržení zdanitelných příjmů (musí být vynaloženy pro účely podnikání). Zde je důležité spojení zdanitelný příjem. Pokud byly výdaje použity na příjem, který není daňově uznatelným, pak ani výdaje použité na dosažení tohoto příjmu, nejsou daňově odčitatelné. Výdaje/náklady si rozdělíme do 4 skupin.
1. Skupina – Náklady, které jsou vždy daňově neuznatelné
Zde si vyjmenujeme účty, u kterých se nemůžete splést a z daňového základu tyto účty vyloučíte: 513Účet 513 - Náklady na reprezentaci (Nákladový - nedaňový) , 528Účet 528 - Ostatní sociální náklady (Nákladový - nedaňový) , 543Účet 543 - Dary (Nákladový - nedaňový) , 545Účet 545 - Ostatní pokuty a penále (Nákladový - nedaňový) , 554Účet 554 - Tvorba a zúčtování ostatních rezerv (Nákladový - nedaňový) , 559Účet 559 - Tvorba a zúčtování opravných položek v provozní činnosti (Nákladový - nedaňový) , 574Účet 574 - Tvorba a zúčtování finančních rezerv (Nákladový - nedaňový) .
2. Skupina – Náklady daňově uznatelné pouze do hodnoty souvisejícího příjmu
- Manka a škody, které jsou daňovým nákladem do výše náhrady. Samozřejmě existuje výjimka – náklad na škodu může být plně daňově uznatelným, i když náhrada bude nižší, v případě poškození živelnou pohromou nebo škody způsobené neznámým pachatelem. Údaj o neznámém pachateli je nutné doložit policejním potvrzením.
Př. 1: škoda ve výši 5 000 Kč byla způsobena neznámým pachatelem → daňově uznatelný náklad (§ 24 odst. 2 l)
Př. 2: škoda byla ve výši 7 000 Kč, pojišťovna uznala a zaplatila částku 4 000 Kč → daňově uznatelný náklad je ve výši 4 000 Kč, daňově neuznatelný náklad je vy výši 3 000 Kč (§ 25 odst. 1 n)
3. Skupina – Náklady, které jsou daňově uznatelné, pouze pokud byly i zaplaceny
- Pojistné na sociální a zdravotní pojištění, které hradí zaměstnavatel = pokud má být pojistné na SP a ZP daňově uznatelným nákladem, musí být zaměstnavatelem i uhrazeno, a to nejpozději do konce následujícího měsíce po uplynutí zdaňovacího období. Pojistné zaplacené po uvedeném termínu je nákladem toho zdaňovacího období, kdy bylo i uhrazeno.
- Daň z nemovitých věcí (§ 24 odst. 2 ch)
- Smluvní pokuty a úroky z prodlení – daňově uznatelné, pokud se jedná o pokuty, penále, úroky a poplatky z prodlení vyplývající ze závazkového vztahu. Pokud by penále bylo vyměřeno např. správcem daně, tedy by nevzniklo na základě závazkového vztahu, z pozice poplatníka by se o daňový výdaj nejednalo.
- Úroky ze zápůjček a úroky z úvěrů od neúčtujících FO
Př. 1: Pojistné hrazené zaměstnavatelem nebylo zaplacené v zákonném termínu → daňově neuznatelný náklad (§ 24 odst. 2 f)
Př. 2: Pojistné bylo sraženo zaměstnanci ze mzdy, avšak nebylo odvedeno do konce následujícího měsíce po uplynutí zdaňovacího období → daňově neuznatelný náklad (§ 23 odst. 3 a)
4. Skupina – Náklady daňově uznatelné podle ustanovení zanesených v ZDP
- Výdaje na pracovní a sociální podmínky zaměstnanců
- Stravování = 55 % hodnoty stravenky je daňově uznatelný náklad (zaměstnanec má nárok na stravenku, pokud jeho směna trvá alespoň 3 hodiny). Maximální daňově uznatelná výše příspěvku zaměstnavatele na stravování je v roce 2020 ve výši 72,10 Kč. Pokud je limit překročen jedná se o nedaňový náklad.
- výdaje na přechodné ubytování = obec přechodného ubytování nesmí být shodná s obcí, kde má zaměstnanec bydliště
- vzdělávání zaměstnanců, pokus souvisí s předmětem činnosti zaměstnavatele
- výdaje na životní pojištění a penzijní připojištění
Př. 1: stravenka má hodnotu 120 Kč, zaměstnavatel proplácí 55 % z ceny 1 stravenky = 66 Kč je daňově uznatelný náklad
Př. 2: nejvýhodnější hodnota stravenky pro rok 2020 je 131 Kč = maximální daňově uznatelný náklad tak činí 72,10 Kč, daňově neuznatelný náklad je 58,90 Kč
Jak nedaňové náklady zaúčtovat?
Pokud budete účtovat náklady, které jsou vždy nedaňové, použijete příslušný účet:
Např.:
Účetní případ |
Předpis zaúčtování |
VPD – nákup kávy, čaje, občerstvení |
513Účet 513 - Náklady na reprezentaci (Nákladový - nedaňový) / 211Účet 211 - Pokladna (Aktivní) |
Jestliže budete mít účetní případ, který je běžně daňově uznatelný a výjimečně daňově neuznatelný, bude nejlepší, pokud využijete analytickou evidenci příslušného účtu.
Např.:
Účetní případ |
Předpis zaúčtování |
VÚD – předpis manka ve skladu zboží |
549Účet 549 - Manka a škody z provozní činnosti (Nákladový - daňový) / 132Účet 132 - Zboží na skladě a v prodejnách (Aktivní) |
VÚD – manko daňově neuznatelné |
549Účet 549 - Manka a škody z provozní činnosti (Nákladový - daňový) /999/ 132Účet 132 - Zboží na skladě a v prodejnách (Aktivní) |