Prosím Vás, jak je to se srážkovou daní za rok 2014 u důchodců. Můžou taky požádat o vrácení????? Děkuji moc. Zdraví K. Knížková.
Srážková daň fyzických osob od roku 2014
Související dokumenty ke stažení v excelu nebo pdf
Změny týkající se srážkové daně od 1. 1. 2014 aneb další novinky, které nám přinesl nový občanský zákoník, platný od ledna roku 2014 a nahrazující obchodní zákoník.
Co si vlastně pod daní srážkovou představit a kterých fyzických osob se nejčastěji změny dotknou?
Srážková daň je podle Zákona o daních z příjmů, č. 586/1992 Sb, §36 definována jako „zvláštní sazba daně.“
Okruh dotčených osob nadefinujeme z nejširšího hlediska jako ti, kteří pracují pro svého zaměstnavatele na základě dohody o provedení práce. Ne všichni s tímto pracovním poměrem však daní svůj příjem daní srážkovou. Musíme okruh zúžit další podmínkou, a to takovou, že zaměstnanec pracující na dohodu o provedení práce nepřesáhne příjem 10 000 Kč/měsíc. Ani splnění této druhé podmínky nemusí vždy znamenat zdanění příjmu srážkovou daní. Do třetice platí srážková daň pro toho, kdo navíc nepodepíše u zaměstnavatele tzv. růžový papír – neboli Prohlášení k dani.
Shrňme si tedy v bodech 3 podmínky, které musí být splněny, aby příjem zaměstnance podléhal srážkové dani:
-
Pracovní poměr na základě dohody o provedení práce
-
Veškeré příjmy, zakládající se na dohodách o provedení práce u téhož zaměstnavatele, nepřesáhnou částku 10 000 Kč
- U tohoto zaměstnavatele dotyčný zaměstnanec nepodepsal Prohlášení k dani.
Základ daně
Základ daně = hrubá mzda
Pro zaměstnance vykonávající práci na dohodu o provedení práce, zaměstnavatel nejčastěji stanoví hodinovou sazbu odměny. Tato hodinová sazba se poté vynásobí počtem odpracovaných hodin. Rozsah odpracovaných hodin nesmí přesáhnout 300 hodin za rok.
Sazba a zaokrouhlení daně
Sazba daně: 15%
Zaokrouhlení daně: na celé Kč dolů
Jak to se zvláštní sazbou daně bylo v roce 2013?
V roce 2013 se srážková daň uplatňovala na příjmy do 5 000 Kč a to jak na příjmy plynoucí z dohody o provedení práce, tak na příjmy z dohody o pracovní činnosti, ale i na příjmy v rámci trvalého pracovního poměru. Rozhodující byl tedy příjem 5 000 Kč, bez ohledu na to, na základě kterého pracovně-právního poměru zaměstnanec práci vykonával.
A jak je to se zvláštní sazbou daně v roce 2014, po změnách zanesených v novém občanském zákoníku?
Zde si propojíme znalosti, které jsme se dočetli v úvodu článku s informacemi bodu předchozího z roku 2013 a jako výsledek nám vyjdou níže uvedené rozdíly:
-
Zvláštní sazba daně se týká pouze pracovně-právního vztahu založeném na dohodě o provedení práce (netýká se trvalého pracovního poměru nebo dohody o pracovní činnosti – u těchto pracovních poměrů nezáleží na částce příjmů, vždy podléhají dani zálohové).
- Limit zvýšen z 5 000 Kč/měsíc na 10 000 Kč/měsíc. Jestliže má zaměstnanec u stejného zaměstnavatele pracovní poměr jak na dohodu o provedení práce, tak na dohodu o pracovní činnosti nebo trvalý pracovní poměr, bude dani srážkové podléhat pouze příjem z dohody o provedení práce. Ostatní příjmy se do limitu 10 000 Kč započítávat nebudou.
Změny pro daňové přiznání
Tato oblast přináší naprostou novinku. Dříve se příjmy podléhající dani srážkové do daňového přiznání vůbec neuváděly. Od 1. 1. 2014 mají zaměstnanci možnost zvážit, zda budou zdanění srážkovou daní považovat za konečné nebo zda-li ho do daňového přiznání uvedou. K této skutečnosti si zodpovíme 3 otázky, které vám pomohou vyplnit daňové přiznání za rok 2014 a správně zdokladovat k tomuto přiznání příjmy podléhající srážkové dani.
Otázka č. 1: Kam v daňovém přiznání zahrnout příjmy podléhající dani srážkové?
Zapíšete do políčka dílčího daňového základu podle §6.
Otázka č. 2: Kam v daňovém přiznání zapsat odvedenou srážkovou daň v průběhu roku 2014?
Odvedenou sraženou daň přičtete k celkové dani vypočtené za rok 2014.
Otázka č. 3: Jak doložit příjem a odvedenou sraženou daň za rok 2014?
Zaměstnavatel, který vám odváděl z příjmu daň srážkovou, vystaví Potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti plynoucích na základě dohod o provedení práce podle §6, odst. 4, zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů , ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon“), a o sražené dani vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně za období......2014.
Stáhnout PDF formulář: Potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti
Od chvíle, kdy o potvrzení zaměstnavatele požádáte, běží lhůta deseti dnů, během které má zaměstnavatel povinnost potvrzení vydat.
Výhody, které Vám přinese uvedení příjmů, podléhajících srážkové dani, do daňového přiznání.
Je potřeba opět zopakovat jeden zásadní fakt, kdy je srážková daň vybírána. Je to ta skutečnost, která ukládá povinnost nepodepsat růžové prohlášení, a tím pádem neuplatňovat slevy na dani, kde každý může uplatnit alespoň slevu na poplatníka. Další položku, kterou v daňovém přiznání snižujete daňovou povinnost je daňové zvýhodnění na děti nebo nezdanitelné části základu daně.
Praktický příklad:
Student si přivydělává brigádami na dohody o provedení práce.
Celkové roční příjmy činily 125 000 Kč.
Sražená daň: 125 000* 0,15 = 18 750 Kč
Pokud by student daňové přiznání nepodal, byl by tento výsledek finální a odvedl by daň 18 750 Kč.
Pokud daňové přiznání podá, uplatní slevu na poplatníka (v případě ještě vyšších příjmů i slevu na studenta) a sražená daň 18 750 Kč mu bude finančním úřadem vrácena.