značení MD a D je dobré pro zapisovače bez intelektuálních funkcí. Smysl dává pouze označovat levý sloupec jako Z+ a pravý sloupec jako Z-, protože tím je postižen jejich dopad na zůstatek účtu Z. Příklad: Pokud do pokladny přijmu peníze je to Z+, pokud nějaké vydám je to Z-. Peníze, které jsem přijal nijak nevyjadřují skutečnost, že je mám někomu dáti. Zatuchlá tradice je pro osoby zvyklé se vyjadřovat přesně a výstižně nestravitelná. je to příznak vypnutí vyšších mozkových činností.
Za tajemstvím pojmů Má dáti a Dal
Jestli máte alespoň základní znalosti účetnictví, pak nejspíš víte, že levá strana účtu se v odborné terminologii nazývá „Má dáti“ a pravá strana účtu „Dal“. Často se zapisují pomocí jednoduchých zkratek – MD a D. To asi víte taky. Ale přemýšleli jste někdy taky nad tím, jak tyto pojmy vznikly? A co přesně vlastně vyjadřují?
Odkaz z historie
„Nikdy nezapomenu na to, jak při první přednášce z účetnictví všichni studenti pobaveně vyprskli, když profesor spojení Má dáti vyslovil úplně poprvé,“ vzpomíná šestadvacetiletý Honza na svá nedávno skončená studijní léta. Má dáti může na první poslech znít skutečně komicky, ale jeho význam je naprosto logický. Původ tohoto označení najdeme u osobních účtů, kdy se odběratel zboží stal za toto dlužníkem. Měl někomu zaplatit peníze. Měl někomu dát peníze. Má dáti.
Úplně ze stejného principu vychází i slovo Dal. To vyjadřuje stav, kdy odběratel za zboží fyzicky zaplatil. Dal peníze dodavateli a splatil tak svůj dluh. Hotovo. Transakce vyřízená. Dodavatel dostal peníze, odběratel svoje zboží. Strany MD a D jsou si rovny. A hle - základ podvojného účetnictví je na světě.
Ve prospěch a na vrub
Pojmy Má dáti a Dal se staly natolik známé, že se z oblasti osobních účtů rozšířily do celého účetnictví. Dnes je považujeme za naprostou samozřejmost. Na levou stranu MD v účetnictví zapisujeme přírůstek aktiv (např. nákup zboží), stáváme se dlužníky, proto se tento účet nazývá debetní. Na stranu D pak účtujeme fyzickou úhradu tohoto zboží, strhnutí peněz z účtu, nazývá se kreditní.
Z povahy vyřčeného je jasné, že strany MD a D se musí vždy rovnat. Jenže teorie je věc jedna a praxe věc druhá. Spousta dnešních firem vede své účetnictví špatně (neodborně) a pak dochází k tomu, že se účty MD a D nerovnají. Proto je lepší předem zvážit, zda si na zpracování účetnictví raději nenajmout externí profesionální firmu.
Článek napsala firma:
Accounting EXPERT s.r.o.
Profesionální vedení účetnictví
www.accountingexpert.cz