Dohoda o pracovní činnosti

Méně oblíbená dohoda o pracovní činnosti, oproti dohodě o provedení práce, má však také své kladné stránky. V článku si nejdříve popíšeme specifika dohody o pracovní činnosti (DPČ) a v závěru si ukážeme, jak lze tyto dvě dohody použít, abychom na sociálním pojištění zaplatili, jako zaměstnavatel i jako zaměstnanec, co nejméně.

Dohodu o provedení práce upravuje Zákoník práce, §76

Forma provedení DPČ

Uzavřít DPČ je nutné v písemné formě a ve 2 vyhotoveních – 1x pro zaměstnance a 1x pro zaměstnavatele.

Povinné náležitosti DPČ podle §76, Zákoníku práce:

  • Definice sjednaných prací
  • Sjednaný rozsah pracovní doby
  • Doba, na kterou se dohoda uzavírá (nejdéle 52 týdnů)

 

Hodinové omezení DPČ

Při práci na DPČ není stanovena minimální hranice hodinového omezení, na které se DPČ uzavírá. Je stanovena maximální hranice a ta je definována takto: Na základě DPČ není možné vykonávat práci v rozsahu překračujícím v průměru polovinu stanovené týdenní pracovní doby. Tato definice jednoduše stanovuje možnost odpracovat maximálně poloviční pracovní úvazek, tedy 20 hodin týdně pro zaměstnance vykonávající práci na základě DPČ.

Dodržování sjednaného a nejvýše přípustného rozsahu poloviny stanovené týdenní pracovní doby se posuzuje za celou dobu, na kterou byla DPČ uzavřena, nejdéle však za období 52 týdnů. Z tohoto tvrzení ze zákona lze stanovit, že rozvržení pracovní doby na DPČ může být i nepravidelné.

 

Př.: Pokud trvalý pracovní poměr u zaměstnavatele trvá 40 hodin týdně, pak zaměstnanec na DPČ může v průměru na týden odpracovat 20 hodin. Jeho pracovní režim může být rozvržen takto:

 

Pracovní dny

1. týden (prac.hod.)

2. týden

(prac.hod.)

3. týden

(prac.hod.)

4. týden

(prac.hod.)

5. týden

(prac.hod)

6. týden

(prac.hod)

Po

8

0

8

0

8

0

Út

8

0

8

0

8

0

St

8

0

8

0

8

0

Čt

8

0

8

0

8

0

8

0

8

0

8

0

Celkem

40

0

40

0

40

0

 

nebo například takto:

 

Pracovní dny

1. týden (prac.hod.)

2. týden

(prac.hod.)

3. týden

(prac.hod.)

4. týden

(prac.hod.)

5. týden

(prac.hod)

6. týden

(prac.hod)

Po

5

8

2

8

0

4

Út

6

8

2

8

0

4

St

5

8

2

8

0

4

Čt

2

3

2

8

0

4

2

3

2

8

0

4

Celkem

20

30

10

40

0

20

 

Pracovní směny můžeme tímto způsobem rozvrhnout až na 52 týdnů. Variant je nespočitatelně mnoho.Vidíme, že stanovené hodinové maximum není tak přísné jako u dohody o provedení práce, kde zaměstnanec nesmí překročit 300 hodin za rok pro jednoho zaměstnavatele.

 

Možnosti výpovědi DPČ

  • V dohodě je sjednán způsob zrušení DPČ
  • Dohoda smluvních stran ke sjednanému datu
  • Jednostranně může být zrušena BEZ uvedení důvodu
  • Výpovědní lhůta – 15 dnů. Lhůta začíná dnem, v němž byla výpověď doručena druhé smluvní straně.

 

Inzerce ∇

Pojistné – sociální a zdravotní

Pokud měsíční příjem činí méně než 2 500 Kč (tedy maximálně 2 499 Kč), není tento příjem předmětem sociálního ani zdravotního pojištění pro zaměstnance ani pro zaměstnavatele.

Zaměstnanec může mít u jednoho zaměstnavatele sjednáno i více DPČ a do částky výdělku 2 500 Kč/měsíc/na každou smlouvu se nevztahuje povinnost platit sociální ani zdravotní pojištění.

Pokud zaměstnanec na DPČ nemá jiný příjem nebo za něj pojištění neplatí stát, musí se do 8 dnů od nástupu na DPČ přihlásit zdravotní pojišťovně jako Osoba bez zdanitelných příjmů.

Možností příjmu, který nebude podléhat sociálnímu pojištění, je DPČ stanovena na kratší dobu než 15 kalendářních dnů. V tomto případě není stanoven ani limit finančního ohodnocení – Sociální pojištění platit nebudete. Při této variantě si však ohlídejte zdravotní pojištění. Pokud vydělaná částka bude minimálně 2 500 Kč, je tento příjem předmětem zdravotního pojištění. Tato varianta uzavření DPČ na dobu kratší 15. kalendářních dní, se nazývá krátkodobý pracovně právní vztah. Bez ohledu na výši vyplacené mzdy se z krátkodobého pracovně právního vztahu sociální pojištění nehradí. Podmínkou je, že krátkodobý pracovně právní vztah se nesmí opakovat dříve jak za 6 měsíců. Kdyby se opakoval dříve než za 6 měsíců, stal by se tento příjem předmětem sociálního pojištění.

 

Daň z příjmu

  • Poplatník podepíše prohlášení k dani z příjmu

V případě, že poplatník podepíše tzv. růžové prohlášení k dani z příjmu, bude odvádět daň zálohovou a bude si moci uplatnit slevy na poplatníka, případně na studenta.

 

  • Poplatník nepodepíše prohlášení k dani z příjmu

Jestliže však poplatník nepodepíše prohlášení k dani z příjmu, bude do 5 000 Kč výdělku, odvádět daň srážkovou (15%) a nad 5 000 Kč výdělku daň zálohovou (15%). Tento poplatník si nebude moci uplatnit měsíčně slevy na dani.

 

Souhrnná tabulka pro pracovně právní vztah na dohodu o pracovní činnosti

 

Max počet odpracovaných hodin

20 h týdně po dobu 52 týdnů (rozvržení rovnoměrné i nerovnoměrné)

Daň z příjmu

15% (srážková nebo zálohová)

Zdravotní pojištění

od výdělku 2 500 Kč/ měsíc

Sociální pojištění – na krátkodobý pracovní úvazek

neplatí se

Sociální pojištění – na pracovní úvazek 15 dní a více

od výdělku 2 500 Kč/měsíc

 

 

Příklad:

Zaměstnanec pracující na dohody, u kterého nemusíme odvádět sociální pojištění, přesto si může vydělat nemalé peníze

  • Dohoda o provedení práce: 10 000 Kč za měsíc (bez platby zdravotního pojištění, maximálně 300 h ročně)
  • 1. dohoda o pracovní činnosti na zástupy: 2 499 Kč za měsíc (bez platby zdravotního pojištění)
  • 2. dohoda o pracovní činnosti na úklid:  2 499 Kč za měsíc (bez platby zdravotního pojištění)
  • Leden – dohoda o pracovní činnosti na krátkodobý pracovní úvazek na 14 dní na výpomoc s účetní uzávěrkou: 20 000 Kč (odvod zdravotního pojištění)
  • Červenec – dohoda o pracovní činnosti na krátkodobý pracovní úvazek na 14 dní na administrativní činnost: 20 000 Kč (odvod zdravotního pojištění)

 

V tomto případě si zaměstnanec vydělá téměř 220 000 Kč za rok a na sociálním pojištění odvedeme 0 Kč.

Kategorie

S tématem 'Dohoda o pracovní činnosti' souvisí následující účetní test

K  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickými 2 Kč za test. Dohoda o pracovní činnosti
4 příklady
Po registraci  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickými 2 Kč za test.

Přečtěte si také

Dohoda o provedení práce

29. 10. 2013

Důvody proč je dohoda o provedení práce oblíbená jak u zaměstnavatelů, tak u zaměstnanců. Co je nutné ohlídat u dohody o provedení práce, aby byla takto vý...

Vzdělávejte se s námi ve videokurzech

Dotazy & Diskuze k tomuto článku (3)

#1  ivett25 20.12.2013, 00:08

Dobrý den, u příkladu chybí odvod daně!!

#2  M.Bohdalová 18.01.2015, 21:29

Dobrý den, příklad byl zaměřen na pojistné - jak si může zaměstnanec vydělat pěkné peníze, při tom bez odvodu na sociálním pojistném. Pokud byste měla zájem o kompletní příklad s výpočtem odvodu daně, můžeme dopřidat.

#3  Dana Pint 01.11.2016, 15:07

Dobrý den, v souhrnné tabulce uvádíte maximální počet odpracovaných hodin 20 h. týdně po dobu 52 týdnů. Jaký počet hodin bude u zaměstnankyně, která pracuje jako zdravotní sestra a má tedy i noční služby? Bude to polovina ze 37,5 h. nebo s pro účely DPČ počítá polovina vždy ze 40ti hodinového týdne? Děkuji předem za odpověď

Přidat komentář

Pro upozornění na odpověd Váš email nebude zveřejněn, pouze na něj dostanete zprávu o nové odpovědi v této diskuzi.

Lze se později z emailového upozornění kdykoli odhlásit

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo šestcet čtyřicet tři:

logo

uctovani.net

ig Follow us
logo

uctovani.net

tt Follow us
logo

uctovani.net

tt Follow us

Stránka vytištěna z url adresy: https://www.uctovani.net/clanek.php?idc=125&t=Dohoda-o-pracovni-cinnosti?idc=125&t=Dohoda-o-pracovni-cinnosti

QR code

Majitel stránek poskytuje informace na tomto webu v dobré víře v jejich pravdivost a aktuálnost, bohužel však nemůže vyloučit chyby nebo nepřesnosti, které se na stránkách mohou objevit. Autor stránek nenese žádnou odpovědnost za vaše činy a rozhodnutí které provedete na základě informací získaných z této stránky.