Elektronická neschopenka
Po zrušení karenční doby byla zákonem č. 259/2017 Sb. a zákonem č. 164/2019 přijata elektronická neschopenka, která v kompletní podobě vstupuje v platnost od 1. ledna 2020. E-neschopenka vystavena lékařem elektronickypředstavuje potvrzení pracovní neschopnostizaměstnance pro zaměstnavatele a Českou správu sociálního zabezpečení.
Změny z pohledu zaměstnance a zaměstnavatele
Po zrušení karenční doby má zaměstnavatel povinnost platit zaměstnancům náhradu mzdy již od prvního dne pracovní neschopnosti, a proto potřebují do jednoho až dvou dnů zjistit, že je jejich zaměstnanec na nemocenské, z tohoto důvodu byla zavedena tzv. e-neschopenka. Do 14. dne trvání pracovní neschopnosti vyplatí nemocenskou zaměstnanci zaměstnavatel. Pokud bude trvat pracovní neschopnost déle než 14 dní, zaměstnavatel zašle ČSSZ elektronickou cestou přílohu k žádosti o dávku. Do této přílohy nově uvede, kam se zaměstnanci vyplácí mzda nebo plat. Zaměstnavatel má možnost aktivovat si notifikační službu prostřednictvím ePortálu ČSSZ, budou mu přicházet automatická hlášení do datové schránky při každém rozhodnutí lékaře o vzniku, trvání a o ukončení neschopenky.
Změny, které nastaly:
- není třeba posílat či jinak doručovat zaměstnavateli papírovou neschopenku, zaměstnanec obdrží pouze průkaz dočasně práce neschopného pojištěnce (doklad, ve kterém je zaznamenán termín příští návštěvy lékaře, čas povolených vycházek, záznam o nástupu/propuštění z lůžkové péče apod., předkládáte ho také případné kontrole z OSSZ), avšak aj nadále má zaměstnanec dle zákoníku práce povinnost nahlásit neprodleně zaměstnavateli, že u něj nastala dočasná pracovní neschopnost,
- nemusíte sami žádat o náhradu mzdy ani o nemocenské, automaticky peníze obdržíte stejným způsobem, jako vám zaměstnavatel vyplácí mzdu, v případě změny způsobu výplaty využijte následující formulář „Žádost o změnu způsobu výplaty při dočasné pracovní neschopnosti“.
Změny z pohledu OSVČ
- OSVČ také obdrží pouze průkaz dočasně práce neschopného pojištěnce
- OSVČ již o nemocenské nežádá, avšak po ukončení dočasné pracovní neschopnosti musí ohlásit OSSZ den, kdy začala opětovně vykonávat samostatnou výdělečnou činnost a to prostřednictvím formuláře „Hlášení zaměstnavatele/osoby dobrovolně nemocensky pojištěné při ukončení pracovní neschopnosti“ a osobně, elektronicky nebo poštou podat OSSZ. Bez doložení tohoto hlášení nelze vyplatit poslední dávku nemocenského.
Změny z pohledu lékaře
Lékař vystaví 1. díl e-neschopenky: Hlášení o vzniku dočasné pracovní neschopnosti a zašle potvrzení příslušné OSSZ elektronicky prostřednictvím svého lékařského softwaru, nebo přes ePortál ČSSZ. Následně lékař vytiskne 2. díl neschopenky: Průkaz práce neschopného pojištěnce. Na závěr vystaví elektronicky3. díl e-neschopenky: Hlášení o ukončení dočasné pracovní neschopnosti.
Ukončení dočasné pracovní neschopnosti:
- do 14. dne trvánípracovní neschopnosti = lékař vystaví 3. díl e-neschopenky, zaměstnanci současně vyznačí v Průkazu práce neschopného pojištěnce toto ukončení,
- po 14. dni trvánípracovní neschopnosti = pokud je zaměstnanec nemocný více než 14 dní, lékař zašle na příslušnou OSSZ informaci o tom, že zaměstnancova pracovní neschopnost stále trvá
Ostatní dávky z nemocenského pojištění jako peněžitá pomoc v mateřství, otcovské, ošetřovného, dlouhodobé ošetřovné a vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství zůstanou i nadále v papírové podobě.